Fundacja HORB • 30 września 2020

Zarządzanie kapitałem ekologicznym Podkarpacia 2020

Wykonane prace w ramach projektu

Zarządzanie kapitałem ekologicznym Podkarpacia

W ramach zrealizowanego projektu "Zarządzanie Kapitałem Ekologicznym Podkarpacia" finansowanego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich wydaliśmy kolejną edycję publikacji edukacyjnej "Biuletyn Horb". 

Koncentrujemy się w nim na zagadnieniu wyceny usług ekosystemowych jako podstawy do zarządzania cennymi obszarami przyrodniczymi. Szczególnie istotne jest spojrzenie na możliwe modele gospodarki leśnej. Eksploatacja lasów ze względu na pozyskanie surowca drzewnego budzi sprzeciw społeczny i nie jest jedynym dopuszczalnym modelem ekonomicznym. 


Wartość 1 ha lasu ma większą wartość ze względu na realizowane usługi ekosystemowe niż pozyskany surowiec z takiego obszaru. W biuletynie jest dokładny opis tych mechanizmów przygotowany przez Instytutu Badawczego Leśnictwa będącego zapleczem naukowym Lasów Państwowych. O szansach utrzymania ekstensywnych gospodarstw rolnych na Podkarpaciu w ramach planowanej synergii dopłat rolnych i działań ochrony bioróżnorodności napisał dla nas przedstawiciel Komisji Europejskiej.


O założeniach Polityki Ekologicznej Państwa stawiającej na innowacyjne podejście do ochrony środowiska przez wycenę usług ekosystemowych i mapowanie Polski pod względem cennych ekosystemów napisał dla nas przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Kontynuujemy także wątek inwestycji o największym oddziaływaniu środowiskowym na terenie Beskidu Niskiego - kontrowersyjnym zbiorniku Kąty Myscowa. W biuletynie znajdziecie artykuł o tym jakie takie zbiorniki wpływają na klimat z swoim otoczeniu. Publikacja jest do pobrania po kliknięciu na okładkę

13.07.2020 Szkolenie w siedzibie fundacji w Daliowej

13.07.2020 Szkolenie w siedzibie fundacji w Daliowej


Mimo niesprzyjających okoliczności wynikających z ciągle trwającej pandemii Covid-19 w połowie lipca 2020 zorganizowaliśmy szkolenie wprowadzające uczestników w temat kapitału ekologicznego, wartości usług ekosystemowych i bioróżnorodności, także w kontekście produckji żywności ekologicznej. 


W ramach spotkania odbyły sie warsztaty i panele dyskusyjne koncentrujące się na zagadnieniach tradycyjnego rolnictwa i szans rozwoju spółdzielczości.



Pobierz prezentację w Power Point


Autor: Grzegorz Chłopicki 5 grudnia 2024
Wolontariat dla bioróżnorodności 2024
Autor: Grzegorz Chłopicki 15 listopada 2024
Ochrona ekosystemów leśnych przez wypas - Rezerwat Kwiatówka
Autor: Grzegorz Chłopicki 3 listopada 2024
Ochrona czynna w Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie
Autor: Grzegorz Chłopicki 30 października 2024
Ochrona czynna muraw kserotermicznych na Wyżynie Miechowskiej
Autor: Grzegorz Chłopicki 10 czerwca 2024
Czynna ochrona ekosystemów nieleśnych w Magurskim Parku Narodowym 2024
Strategia komunikacji i rozwoju lokalnych inicjatyw społecznych
Autor: Fundacja HORB 12 lipca 2023
W ramach projektu w 2021 roku zrealizowaliśmy szkolenia dla wolontariuszy, spotkania z organizacjami pozarządowymi, wydaliśmy biuletyn informacyjny, stworzyliśmy kanał w serwisie YouTube, kończymy pracę poprawiające stronę internetową.
Więcej artykułów