Podkarpacki Wypas Naturalny 2019

Plan wypasu oparty o kwaterowy i rotacyjny system wypasania

Miejscem realizacji zadania są tereny starostwa krośnieńskiego i jasielskiego w obrębie gmin znajdujących się na obszarze natura 2000 Beskid Niski (PLB180002), który należy do największych obszarów Natura 2000 w kraju.
Na tym obszarze zgłoszonych zostało do realizacji zadania 1218,4 ha z czego blisko 40% objętych jest certyfikacją ekologicznego gospodarowania. Areał ten wypasany jest z obsadą 0,6 DJP.
W skład stada wchodzi przede wszystkim bydło, jednak w wypasie obecne są inne gatunki przeżuwaczy: owce 100 sztuk, kozy 50 sztuk, 3 konie i 14 danieli. Należy wskazać znaczący wzrost powierzchni zgłaszanej przez naszą organizację w roku bieżącym (649 ha w 2018 roku), nowe tereny nie objęte wcześniej programem stanowią 2,5% zgłoszonej w tym roku powierzchni. Efektywność aktywnej ochrony bioróżnorodności została w tym roku poprawiona poprzez zoptymalizowanie obsady pastwisk do poziomu 0,6 DJP ( 0,7 DJP w 2018).
Plan wypasu został opracowany w oparciu o kwaterowy i rotacyjny system wypasania przyjęty w większości gospodarstw.
Beskid Niski wyróżnia się przyrodniczo dzięki zachowanym fragmentom cennych zbiorowisk leśnych (buczyn i jaworzyn górskich) oraz korespondujących do nich, bogatych florystycznie łąk i innych zbiorowisk nieleśnych. Obszar zamieszkują ważne dla Europy gatunki zwierząt (z Zał. II Dyr. Siedliskowej i z Zał. I Dyr. Ptasiej), w tym gatunki priorytetowe.
Na obszarze stwierdzono występowanie co najmniej 37 gatunków ptaków wymienionych w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej. Te wskaźniki są możliwe dzięki dobremu stanowi zachowania drzewostanów i ich zgodności z cennymi i bogatymi florystycznie zespołami pastwiskowo – łąkowymi.
Do najważniejszych zagrożeń dla siedlisk w Beskidzie Niskim należy redukcja heterogenności przyrodniczej poprzez zalesianie terenów otwartych i postępująca naturalna sukcesja leśna na tych terenach.
W ciągu ostatnich szesnastu lat wskaźnik liczebności 25 pospolitych ptaków krajobrazu rolniczego spadł w Polsce o 20%. Świadczy to o postępującej degradacji środowiska rolniczego. Poziom bioróżnorodności na hektarze uprawy wielkoprzemysłowej jest obecnie niższy niż na takiej powierzchni na terenie wielkomiejskim.

Realizacja niniejszego zadania wpisuje się w główny nurt działań naszej fundacji koncentrujących się wokół zagadnień ochrony przyrody.
W ciągu ostatniego roku zrealizowaliśmy projekt ekonomii społecznej polegający na budowie i wyposażeniu domu pszczelarza przy siedzibie fundacji w Daliowej. Efektem realizacji tego projektu było przygotowanie pasieki, w tym ula poglądowego umożliwiającego obserwację pszczół. Wyposażenie domu pszczelarza jest udostępniany okolicznym pszczelarzom i umożliwia przetworzenie powstałego w okolicznych pasiekach pożytku pszczelego.
Kolejnym działaniem fundacji dla aktywizacji społecznej i umożliwienia wejście na rynek produktów będących efektem tradycyjnych form gospodarowania jest partycypacja w stworzeniu inkubatora przedsiębiorczości. Inkubator powstał przy siedzibie fundacji w Daliowej i został wyposażony w sprzęt umożlwiający przetworzenie , zapakowanie produktów rolnych. Częścią Inkubatora jest serowarnia.