Grupa na WhatApp

Dołącz, aby uzyskać bieżące informacje na temat realizacji projektów Fundacji

Dołącz do Grupy

Subscribe nowjsy


Fundacja Wspierania Bioróżnorodności HORB

Logo Fundacji HORB

wsparcie wolontariatu

Odbierz biuletyn


Grupa na WhatApp

Dołącz, aby uzyskać bieżące informacje na temat realizacji projektów Fundacji

Dołącz do Grupy

Fundacja HORB • 3 października 2020

Zakwaterowanie wolontariuszy przy nadzorze ochrony bioróżnorodności

Zakwaterowanie i przeszkolenie wolontariuszy do opieki nad stadem bydła 2021

Projekt jest dedykowany aktywnej ochronie bioróżnorodności przez wypas zwierząt gospodarskich na areale 2000 ha na terenie obszaru Natura 2000 Beskid Niski, który należy do największych obszarów Natura 2000 w kraju.

Realizacja czynnej ochrony przez ekstensywny wypas na tak dużym terenie napotykała na barierę odpowiedniego sprzętu. Pastwiska znajdują się na obszarze o dużej powierzchni, pastwiska są od siebie oddalone o 50 km. Wymaga to przemieszczania przeszkolonych grup monitorujących zadanie na dużym obszarze. Szkolenie wolontariuszy odbywa się m.in w zakresie monitoringu, bioróżnorodności, dobrostanu wypasanych zwierząt i efektywności wypasu na poszczególnych areałach, a także historii regionu i tradycji kultury pasterskiej regionu Karpat.

Wolontariusze potrzebowali mobilnego zakwaterowania umożliwiającego pełnienie tych funkcji w bezpieczny sposób z minimalnym wpływem na środowisko. Przyczepa kempingowa zasilana OZE gwarantuje taki standard.

Zakup przyczepy kempingowej i przeszkolenie wolontariuszy do opieki na stadem bydła wypasanym w celu aktywnej ochrony łąk na terenie Natura 2000 Beskid Niski  oraz Magurskiego Parku Narodowego

Cel projektu

Celem projektu jest opieka nad stadem bydła białogrzbietego wypasanego na terenie nieistniejącej obecnie wsi łemkowskiej Wilsznia w Magurskim Parku Narodowym.

Celem wypasu bydła jest utrzymanie bioróżnorodności łąk. Wypas zapewnia utrzymanie urozmaiconego charakteru łąk, gwarantującego zróżnicowanie siedliskowe. Urozmaicone warunki siedliskowe dają możliwość występowania gatunków o różnych wymaganiach obok siebie. Wpływ zwierząt na pastwiska nie wynika jedynie z selektywności zwierząt podczas zgryzania runi. Istotna jest fizyczna obecność zwierząt podczas całego sezonu pastwiskowego. Zwierzęta oddziaływują na pastwiska poprzez:

  • tworzenie ekotonów,
  • mikrosiedlisk w postaci ścieżek, miejsc odpoczynku, wodopoju.

Ich obecność kształtuje siedliska, tworząc nisze atrakcyjne dla konkretnych gatunków, stwarzając optymalne warunki poprzez fizyczne zmiany zachodzące na łące. Inna temperatura murawy w miejscach wygniecionych lub wydeptanych przez zwierzęta jest istotna dla owadów i zwierząt zmiennocieplnych. Podobnie odchody przeżuwaczy stanowią element wzbogacający ekosystem.


Obecność wypasanego bydła tworzy wielowymiarowe powiązania pomiędzy gatunkami, wzbogacając procesy zachodzące w ekosystemie i utrzymując jego funkcjonowanie na wysokim poziomie.

Realizacja

Fundacja ORLEN

Wypas przeprowadzany jest na terenach oddalonych od gospodarstw i zabudowań. Zwierzęta wymagają jednak kontroli ze strony człowieka. Stąd konieczność opieki nad stadem ze strony pasterzy. 


Wpływ obecności ludzi na terenach chronionych musi być minimalizowany. Chodzi tu zarówno o wpływ bezpośredni wynikający z przebywania w danym miejscu i jego adaptacji na potrzeby życiowe, jak i pośredni przejawiający się w zachowaniu dzikich zwierząt świadomych ludzkiej obecności. 


Aby uniknąć negatywnych konsekwencji, które mogą wynikać z pobytu pasterzy na pastwisku, równocześnie nie rezygnując z dbałości o dobrostan krów, stworzyliśmy ten projekt. 


Jego realizacja polega na obecności przy stadzie przeszkolonych wolontariuszy. Ich pobyt jest możliwy dzięki zakupionej dzięki wsparciu fundacji Orlen przyczepy kempingowej. Przyczepa zasilana jest autonomicznym system fotowoltaicznym . Wolontariusze dbają o prawidłowe ogrodzenie wypasanych terenów przy pomocy plecionki zasilanej elektryzatorem (ogrodzenie elektryczne) i dobrostan zwierząt (kontrola ich stanu zdrowia).


Autor: Grzegorz Chłopicki 5 grudnia 2024
Wolontariat dla bioróżnorodności 2024
Autor: Grzegorz Chłopicki 15 listopada 2024
Ochrona ekosystemów leśnych przez wypas - Rezerwat Kwiatówka
Autor: Grzegorz Chłopicki 3 listopada 2024
Ochrona czynna w Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie
Autor: Grzegorz Chłopicki 30 października 2024
Ochrona czynna muraw kserotermicznych na Wyżynie Miechowskiej
Autor: Grzegorz Chłopicki 10 czerwca 2024
Czynna ochrona ekosystemów nieleśnych w Magurskim Parku Narodowym 2024
Strategia komunikacji i rozwoju lokalnych inicjatyw społecznych
Autor: Fundacja HORB 12 lipca 2023
W ramach projektu w 2021 roku zrealizowaliśmy szkolenia dla wolontariuszy, spotkania z organizacjami pozarządowymi, wydaliśmy biuletyn informacyjny, stworzyliśmy kanał w serwisie YouTube, kończymy pracę poprawiające stronę internetową.
Więcej artykułów
Share by: