Jaśliski Dom Pszczelarza 2019

Pszczelarstwo to nie tylko biznes czy pasja. Pszczelarstwo to misja.

Inicjatywa została przeprowadzona w okresie 01.07.2018 -12.03.2019. Pierwotny czas realizacji przewidywał termin zakończenia na listopad 2018. Ze względu na wydarzenia losowe czynności przewidziane w harmonogramie realizacji zostały przesunięte za zgodą koordynatora na okres 15.11.2018-14.03.2019. Zmiana terminu nie ma wpływu na osiągnięte rezultaty ani ich trwałość. Całość wydatkowania budżetu przebiegła zgodnie z założeniami realizacji inicjatywy,
W lipcu i sierpniu 2018 roku fundacja przeprowadziła spotkania z lokalnymi rolnikami. Omówiono na nich kwestię wpływu intensywnego rolnictwa na populacje owadów, globalną tendencję zaniku owadów, zagrożeń wynikających z tego zjawiska, nasilenia zjawisk cywilizacyjnych wpływających destrukcyjnie na owady jak zanieczyszczenia chemiczne, smog elektromagnetyczny, ilość i znaczenie pułapek termicznych, zmiany klimatyczne i obecność gatunków inwazyjnych jak szerszeń azjatycki czy gradacje pasożytów i chorób.
W sierpniu i wrześniu 2018 roku, dzięki wolontariatowi (30 godzin pracy wolontariackiej) przeprowadzono wizje w lokalnych pasiekach i wywiady z pszczelarzami w celu właściwego przygotowania materiałów edukacyjnych będących jednym rezultatów realizowanego zadania . Na ich podstawie przygotowano szkolenie przedstawiające aktualne zagrożenia dla całego rzędu błonkówek kluczowym znaczeniem owadów zapylających i pszczół. Przygotowano projekt tablicy informacyjnej i materiałów edukacyjnych.
W listopadzie 2018 roku zgromadzono materiały do budowy domku pszczelarza (praca wolontariackie 5 godzin) oraz zakupiono wyposażenie zgodne z założeniami realizacji inicjatywy (miodarka/wirówka, stoły do odsklepiania, odstojnik, dozownik).Tym samym zrealizowano zakładany rezultat przeprowadzenia inicjatywy.
W marcu 2019 roku wykonano ul poglądowy oraz tablice informacyjną i w ramach prac wolontariackich (5 godzin) zostały one umiejscowione w formie wystawy tematycznej usytuowanej na terenie użytkowanym przez Fundację. Przygotowanie wystawy i modelu ula stanowi trwały rezultat zadania. Opracowano także konspekt zajęć edukacyjnych ( 5 godzin prac wolontariackich) i w oparciu o nie przeprowadzono zajęcia edukacyjne. Przeprowadzenie zajęć szkoleniowych stanowi kolejny i ostatni z zakładanych rezultatów realizacji zadania.
Inicjatywa polegała na wyposażeniu powstającego na terenie Gminy Jaśliska Domku Pszczelarza (DP).
Jego wyposażenie w sprzęt (miodarka/wirówka, stoły do odsklepiania, odstojnik, dozownik itp. ) umożliwi przetworzenie powstałego w okolicznych pasiekach pożytku pszczelego i dalsze jego spożytkowanie zgodnie z życzeniem właścicieli okolicznych pasiek. Zakupiony sprzęt będzie udostępniany okolicznym pszczelarzom. Inicjatywa ta może stać się impulsem i dać początek nowemu podmiotowi ekonomii społecznej w postaci Spółdzielni Socjalnej.
Ponadto planowane jest zorganizowanie punktu edukacyjnego mającego na celu zwiększenie świadomości lokalnej ludności i odwiedzających region turystów na temat roli pszczół w zachowaniu bioróżnorodności i ekonomii rolnictwa oraz korzyści dla człowieka i środowiska naturalnego wynikających z żywotnej działalności pszczelarskiej.
Istotnym elementem edukacyjnej części inicjatywy będzie szkolenie zainteresowanych osób w zakresie korzyści wynikających z istnienia w danym regionie silnych pszczelich rodzin/rojów oraz negatywnych skutków i zagrożeń jakie niesie ze sobą ich zmniejszająca się populacja.